עשרת הדיברות לשילוב קולט אדים במטבח

קולט אדים ? הכרחי ? הַכְּצַעֲקָתָהּ

מהו מכשיר הזה שתלוי מעל התנור ומספק גם אור כאשר אתם מבשלים? קולט אדים/ריחות/שומן ?

תאמינו או לא, קולט אדים במטבח הוא אחד המכשירים החשובים ביותר במטבח שלכם – הוא מגן עליכם ועל המשפחה שלכם, על צלילות האוויר במטבח, אדי פחמן חד חמצני, שומן, אדים לא בריאים/חלקם רעילים, ריחות רעים ועוד…

ואלו עשר הסיבות לשילוב קולט אדים במטבח המודרני

מומלץ להיות קפדני ושקול בבחירת קולט אדים מעוצב ואיכותי

 

סיבה # 1 – איכות האוויר

התפקיד החשוב ביותר של קולט האדים הוא לסנן ולהסיר מזהמי אוויר מסוכנים שנפלטים בזמן הבישול. לדוגמא – עשן שרוף של שמן, אדי שמן הנוצרים ונפלטים בזמן הטיגון ונשארים בחלל המטבח, רובם עולים מעלה ונדבקים בתקרה ובקירות, לא פעם אף נשאפים גם על ידי הטבח ובאי הבית.
הרכיב המהותי של קולט האדים, הוא -המפוח (מאוורר, המנוע), השואב ויונק את כל המזהמים ומסייע בסינון ובפליטה מחוץ לבית (התקנה עם  יציאה חיצונית) או סינון האוויר בשילוב סנני פחם איכותיים (התקנה פנימית).

 

סיבה # 2 – פחמן חד חמצני

פחמן חד חמצני הוא גז רעיל ביותר הפוגע באספקת חמצן שאנו נדרשים לה כבני אדם, לפיכך יש  חשיבות עליונה לשילוב קולט אדים במטבח, המלצה בעלי מקצוע, להתקין בסמוך למקור הבישול במטבח וזאת  בכדי לסנן ישירות מעל הכיריים את גל אדי שמן והרעלים, שנוצרים ונפלטים בזמן הבישול וגם מאדי הגז הדלוק (בשימוש בכיריים גז), שילוב קולט אדים איכותי יסייע בסינון המקור העיקרי של אדי הפחמן חד חמצני.
ללא אוורור נאות, חד תחמוצת הפחמן יכול לגרום תסמינים דמויי שפעת במהלך חשיפה לטווח קצר, וקושי לנשום ואף למחלות נשימה בחשיפה ישירה בטווח הארוך.

 

סיבה # 3 – חימום מוגבר

יש סיבה לאמרה הישנה, "אם אתם לא יכולים לסבול את החום, צאו מהמטבח" בישול מייצר הרבה חום, כמו גם מייצר עשן ואדים. קולט האדים מסייע בהקלה לטבח, הגנה למטבח ומשטחי העץ ממנו הוא בנוי, על ידי קירור וסינון האוויר בסביבת המטבח כולו.

 

סיבה # 4 – הגנה על בריאות

קולט האדים מתנהג כמו מסנן, הקולט מנקה מגירויים ומגורמים מזהמים, ללא קולט האדים, כולם במטבח ובחדרים הסובבים אותו יהיו חשופים לגירויים בעיניים, באף ובגרון, בדרכי הנשימה ובריאות, הרעלת CO פוטנציאלית. קולט האדים מציע יתרונות בטיחות יותר מאשר כמעט כל מכשיר אחר במטבח.

 

סיבה # 5 – בישול בנינוחות ונוחות

בשל הריחות, האדים, והגזים הנפלטים בבישול, לפעמים בישול יכול להיות מאוד לא נוח.
קולט האדים יסייע להפחית באופן משמעותי את הגורמים האלה, ע"י שימוש בקולט אדים הבישול יהפוך לחוויה במטבח ולעשייה מהנה יותר.

 

סיבה # 6 – חופש קולינארי

יש כל כך הרבה אפשרויות כשמדובר בישול.
עם זאת, באיזו תדירות נלקחת מאתנו תשומת לב והיכולת לבחור ולדייק בחוש הריח, חוש שלא פעם מופרע ע"י ריחות חזקים באוויר, דבר הפוגע בכישורי הבישול, השאלה הנשאלת,  למה זה צריך להגביל את היצירתיות במטבח?
קולט האדים מעניק חופש להתנסות עם דיוק בשימוש בתבלינים ברמה של מאכלים באיכות מסעדה, היכולת שלנו להבחין בריחות, שימוש בתבלינים דומיננטיים כגון זעפרן, כמון, אורגנו, קולט אדים איכותי יסייע לנו להיפטר ממזהמי אוויר ומריחות המפריעים לנו בדיוק בהכנת האוכל ובשימוש בתבלינים.

 

סיבה # 7 – תאורה נוספת

שילוב ומיקום קולט האדים יספק תאורה אופטימלית לבישול, תאורה שמסייעת בתהליך הבישול ומונעת התעייפות העיניים בהצצה לתוך סירים וכלי בישול, התאורה היעילה ביותר היא תאורת LCDאיכותית, תאורת LED חסכונית ותוחלת חיים ארוכה בשימוש יום יומי.

 

סיבה # 8 – מטבח נקי

ניקוי המטבח קשה לא פעם, בדגש להגיע לאזורי ניקוי קשים, כגון: אחורי התנור, מעל הארונות.
לא פעם השומן נדבק לגרגירי אבק, דבר המצטבר במהלך השנים וקשה מאוד לניקוי.
אדי השומן והלחות נשאים באוויר בזמן הבישול בשימוש ללא קולט אדים.
קולט האדים יסייע ויצמצם הצטברות שומנים ויחסוך זמן בניקוי.
קיימים דגמים עם אופציית טיימר – שעון זמן, אפשרות לאפשר שימוש בקולט האדים במשך 10-15 דקות נוספות ובכך לאוורור לאחר הבישול דקות לאחר הסיום.
יתרון זה מסייע בסינון אדי שומן ולחות  ומסייע במניעת צמיחה הצטברות של חיידקים ועובש.

 

סיבה # 9 – סגנון עיצובי מרשים

כמכשיר, קולט האדים הוא חלק בולט בעיצוב המטבח שלכם. קולט האדים מעניק נפח עיצובי למטבח.
קיימים עשרות סגנונות בעיצובים ובהתאמה אישית, דבר המקל במציאת קולט אדים שיעניק חוויה  מושלמת לכל סגנון של מטבח.
הקולטים יכולים להיות משולבים בתוך הפריסה המקורית של המטבח, או בהבלטה בבחירה של קולט אדים מעל אי במרכז המטבח.
קולט האדים שיפר את מיקומו הן בעיצוב והן ביעילות ומספק ביצועים שקטים תוך יצירת אלמנט עיצובי אומנותי במרכז המטבח והבית.

 

סיבה # 10 – ערך חזרה הביתה

בנוסף על היתרונות הבריאותיים והבטיחותיים, הקלות והנוחות בבישול ובניקוי,
הפחתת הריחות והזוהמה, והערעור החזותי, קולטי האדים גם מגדילים את הערך של הבית.
לדברי רבים מסוכני הנדל"ן, המטבח משמש כקלף מכירה.
מטבחים מעוצבים ויוקרתיים מוסיפים קרוב ל -80% מקבלת ההחלטות בזמן מכירה, ולא פחות בערך הכספי של הבית.
קולט האדים שומר על ארונות מטבח ומונע ריחות בישול, מפחית צבירת שומנים בחלל הבית ובכך שומר על רהיטים, וילונות ורכוש, המראה העיצובי מעניק תחושה של בית חם, ובכך נוצר יתרון אטרקטיבי לבית ולקונים פוטנציאליים.